MISJA

kwartalnik dla polskich dzieci za granicą

 

MISJA

Kwartalnik PSTRYK MYK powstał z myślą o polskich dzieciach mieszkających poza Polską.

Po latach pracy z polskimi dziećmi w Belgii zauważyłyśmy, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu publikację wśród coraz większej liczby dzieci polskich emigrantów, które urodziły się lub wychowują się za granicą, czasem pochodzą ze związków mieszanych, słabo znają język polski lub nie znają go wcale.

PSTRYK MYK to kwartalnik zachęcający do odkrywania Polski i całego świata!

PSTRYK MYK skierowany jest do dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Jest mądry, ciekawy, pięknie ilustrowany i wydawany na wysokiej jakości papierze Wydawany jest w języku polskim, a przy większości artykułów Czytelniczki i Czytelnicy znajdą także minisłowniczek - najważniejsze słówka w językach: francuskim, niderlandzkim, niemieckim i angielskim. Chcemy jednak, by ukazywał się także w innych krajach, w których  mieszkają polskie dzieci.

CELE

  • wspieramy czytelnictwo wśród dzieci, 
  • chcemy wzmocnić ich więzi z Polską, ale jednocześnie chcemy, by czuły się obywatelami świata bez względu na to, w jakim kraju żyją, 
  • zależy nam na aktywizowaniu dzieci do wyrażania się po polsku, do zostania współpracownikami kwartalnika,
  • zachęcamy do dyskusji na tematy trudne, z którymi konfrontowane są dzieci,
  • przybliżamy im historię Polski, niezwykłe Polki i Polaków, opowiadamy o ciekawych miejscach, które warto odwiedzić, 
  • promujemy naukę,
  • edukujemy przez zabawę. 

PSTRYK MYK w liczbach

Wydaliśmy jak dotąd 6 PSTRYKÓW. Łącznie 15 000 egzemplarzy.  Znaleźć je można we wszystkich polskich szkołach i punktach konsultacyjnych w całej Belgii, a także w Konsulacie RP w Brukseli. Do projektu w ramach konsultacji merytorycznej i współtworzenia poszczególnych działów pisma zapraszani są, oprócz dzieci, artyści, nauczyciele, naukowcy, logopedzi, pedagodzy i psychologowie, programiści, poetki, pisarze, wykładowcy i inni pasjonaci życia.

Fantastyczny!

Redagowanie pisma to także praca nad jego częścią̨ wizualną, czyli przygotowanie charakterystycznych już dla PSTRYKA pięknych ilustracji, a także gier, konkursów, zabaw, zagadek, oprawa typograficzna i graficzna pisma.

Magazyn wydawany jest na papierze wysokiej jakości, który nie dość, że miły w dotyku i pięknie pachnie farą drukarską, to przetrwa niejedną przejażdżkę zwinięty w rulon na rowerze czy w worku na W-F . To dla nas ważne, by kształtować gusta młodych ludzi. A przecież dzieci także lubią rzeczy ładne. Chcemy, by PSTRYK był pismem, które odciągnie je od telewizora, tabletu czy  komórki.

I na koniec…

Wszystkie poprzednie numery, które ukazywały się w Belgii (choć wiemy i o takich egzemplarzach, które dotarły do Luksemburga, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii) spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci, rodziców i nauczycieli. Piszecie, że ciekawy i kolorowy PSTRYK MYK rozbudza dziecięcą ciekawość Polski i świata, pobudza kreatywność, zachęca do czytania po polsku. Chcemy, by mogły go czytać polskie dzieci także poza Belgią.  Mamy nadzieję, że i to się uda…